Jedno malé město a tisíce dřevěných figurek. Vyrazte do Třeště za betlémy

foto

Uprostřed chléva leží v jeslích Ježíšek, vedle něj stojí Marie s Josefem přijímající dary od pastýřů a dalších koledníků. Nad nimi se vznáší zlatá kometa. Jádro každého betlému a nejinak je tomu i v případě těch třešťských. Město se dlouholetou tradicí betlémářství proslavilo po celém světě. Betlém z Třeště byste našli v italském Grecciu, kde s tradicí stavění betlémů začal sám František z Assisi, ale i na pražské Jindřišské věži. Vydejte se nasát vánoční atmosféru do mekky betlémů - Třeště, města pod vrcholem Velký Špičák. 

 

Třešť je opravdovým rájem pro všechny milovníky Vánoc, sváteční atmosféru tady totiž mohou nasát třeba i uprostřed léta. Právě v předvánočním čase je to ale ještě o něco lepší. Betlémy z různých materiálů, ale především ze dřeva, si lidé mohou prohlédnout hned na několika místech. 

Betlémská cesta

Třešťský unikát je od roku 2015 zapsán na Seznamu nemateriálních statků tradiční lidové kultury ČR. Dvacítka domácností od 26. prosince do 2. února 2025 zpřístupní své betlémy návštěvníkům. V minulosti například řezbáři umisťovali betlémy na konstrukce nad postele, aby ušetřili místo. Řezbářská tradice se ve městě předávala z generace na generaci. Kromě rodin můžete navštívit také betlém v kostele sv. Kateřiny Sienské, na zámku nebo v areálu firmy Podzimek a synové. 

Mapu Betlémské cesty a další informace naleznete zde - https://www.trestskebetlemy.cz/betlemska-cesta/

Výstava Spolku přátel betlémů

Každoročně připravuje speciální vánoční výstavu také místní spolek betlémářů. K vidění je od 7. prosince do 2. února 2025 v Schumpeterově domě. Spolek také každoročně pořádá letní akci Dřevořezání, při které se začátkem července sejdou milovníci tohoto řemesla, aby společně tvořili. Tímto způsobem už několik let vzniká obrovský společný betlém, který se každoročně rozrůstá. 

Expozice Muzea Vysočiny a výstava ve škole na náměstí

Betlémářství se věnuje také stálá expozice třešťské pobočky Muzea Vysočiny, která kromě samotných betlémů ukazuje také řezbářské náčiní a tradici zpracování dřeva ve městě. Výstavu skříňových betlémů byste pak našli v nově opravené budově školy na náměstí TGM. Muzeum, které taktéž sídlí v Schumpeterově domě, je otevřeno od prosince: út - pá 9:00-12:00 a 13:00-16:30, so - ne 10:00-12:00 a 12:30-17:00. Skříňové betlémy si lze prohlédnout po domluvě na infocentru.