Pěší výlet k zřícenině hradu Janštejn

Zřícenina hradu Janštejn
Vzdálenost
11 km
Čas jízdy/chůze
3.30 h
Převýšení
114 m

Procházka nádhernými lesy Českomoravské vrchoviny sice od poškození kůrovcem není, co bývala, i tak jde ale o krásný zážitek, který stojí za to zažít. Tento výlet vás zavede ke zřícenině hradu Janštejn.

Z Počátek vyrážíme okolo Továrního rybníka po NS K pramenům Počátek nebo červené Březinově cestě. Ta nás zavede až do Resortu Svatá Kateřina. Z Kateřiny jdeme po neznačené cestě lesem okolo vrchu Lísek až asi po dvou kilometrech odbočíme doleva na cyklostezku 1213. Z té před Horní Vsí odbočíme doprava a dojdeme k železniční stanici. Odtud stále po žluté dojdeme až ke zřícenině hradu Janštejn.
Alternativně je možno z Kateřiny pokračovat po Březinově cestě přes Horní Dubenky a Janštejn, za kterým se U Obrázku zabočením vlevo napojíme na žlutou a po té dojdeme až ke zřícenině. Tato trasa je asi o 2 kilometry delší.

 1.

Zastavení v Kateřině

Dřívější ozdravovna a dnes Resort Svatá Kateřina patří k nejkrásnějším místům Vysočiny. Zdejší voda z pramene sv. Kateřiny je již staletí známá pro své léčivé účinky. Stejně tak voda ze dvou dalších nedalekých pramenů – sv. Markéty a sv. Vojtěcha. Ke všem třem pramenům patří i kapličky, zbudovány z vděčnosti za účinky léčivě vody a „pro slávu boží“. Dalším pramenem, ovšem ne pitným, je pramen řeky Jihlavy. V areálu Resortu se nachází i kostel sv. Kateřiny, na jehož stavbu údajně přispívali poutníci. Unikátem Resortu je kamenný kruh druidů, největší kromlech v České republice.

 2.

Zřícenina hradu Janštejn

Počátky hradu Janštejna jsou pro nedostatek pramenů nejasné. Jisté je, že vznikl kolem r. 1315, když se počalo tvořit počátecké panství, původně náležející k Moravě. Štepán z Březnice prodal

v r. 1358 Janštejn s Počátkami a s jiným zbožím markraběti Janovi. Markrabě Jošt udělil toto zboží lénem Ondřeji z Meziříčí, jehož dědici Jan a Jaroslav, synové Jana z Meziříčí, prodali v r. 1383 hrad Janštejn, Novou Ves, Panské Dubenky, díl Jihlávky a dvůr pod hradem Jindřichu z Hradce. Hrad byl patrně rozbořen za husitských válek, kdy v okolí zanikla řada vesnic a osad. Nedaleko Janštejna, u Horních Dubenek, porazil 7. listopadu 1423 Menhard z Hradce oddíl táborského vojska vedený Janem Hvězdou z Vícemilic. Zřícenina nevelkého gotického hradu s terénními pozůstatky podhradního hospodářského dvora se rozkládá na nízkém, ale rozlehlém skalnatém výběžku, který vybíhá z mírně stoupající plošiny, od níž je vydělen příkopem. Dochovaly se pouze nepatrné zbytky paláce s torzem štíhlé válcové věže. Areál vnitřního hradu je protáhlý, z terénu jej vyděluje částečně porušený, místy až 4 metry hluboký příkop. Nejvyšší místo zaujímají nepatrné trosky trojprostorového paláce, na nějž se napojovala plášťová zeď. Ta končí asi 6 m vysokým torzem věže. Vnitřní plášť obklopuje příkop a val, po jeho hřebeni šla další zeď, z níž na východní straně vystupovala hranolovitá bašta. Při obvodové zdi stálo několik stavení, po nichž zůstaly prohlubně, a přes absenci příkopu plnila hospodářskou funkci předhradí.

 3.

Sklárna Janštejn

Za návštěvu rozhodně stojí i Sklárna Janštejn. Zajímavá historie tohoto podniku má spoustu kapitol, o kterých vám rádi povypráví při prohlídce, kterou si můžete domluvit.

V současné době se zabývá výrobou osvětlovacího skla, které se zde vyrábí již od počátku 20. století. Umění mistrů sklářů ze Sklárny Janštejn sahá až do roku 1809 a řadí se tak mezi jednu z nejstarších skláren v České republice. Asi 20% celkové produkce Sklárny Janštejn s.r.o. se fouká pro BROKIS, jehož originální kolekce navržené předními českými i zahraničními designéry získávají ocenění po celém světě. Ostatní výrobky putují k zákazníkům do celého světa. Sklárna přitom razí šetrný přístup k přírodě. Ve spolupráci s firmou BROKIS vyvinula materiál BROKISGLASS, který se vyrábí/upcykluje z barevných střepů, jež by se jinak staly odpadem. 

Další výlety pro vás

3 km
1.00 h
50 m
14 km
4.20 h
403 m