Stopy Míly Doleželové v Kraji pod Javořicí

S Krajem pod Javořicí je spjata celá řada umělců. Jednou z nejvýraznějších postav je bezesporu malířka Míla Doleželová, která s manželem Jiřím Marešem žila a tvořila nejprve ve vesnické chaloupce v Klatovci přímo pod samotným vrcholem Javořice. Po monumentálním úspěchu jejích děl ve světě se přestěhovali do centra Telče. Právě v Univerzitním centru Telč je nyní možné navštívit stálou expozici této výjimečné malířky velkých očí. Procházku si můžete udělat také k domu manželů, na Palackého ulici č. 27, kde se v současnosti nachází Penzion Kamenné slunce.
Míla se narodila v roce 1922 v Prostějově. Bývá popisována jako nepřehlédnutelná, výjimečná a svébytná osobnost. Do svých obrazů promítala vlastní vidění světa, ať už šlo o drobné návrhy známek či rozsáhlé olejomalby. Věnovala se, ve své době neobvyklému, tématu života Romů, které zobrazovala opakovaně. Z tohoto důvodu je někdy nazývána malířkou cikánů. Po studiu na Akademii výtvarných umění a různých životních peripetiích se v roce 1956 poprvé vydala na Vysočinu.
Po úspěšných výstavách v Praze, a ještě úspěšnější výstavě v Oblastní galerii Vysočiny v roce 1966, odkud Míliny obrazy koupili sběratelé z Mexika nebo USA, umělkyně vystavovala také v Chicagu i Mexiku a stala se tak světovou malířkou. Úspěch manželům umožnil koupi domu na Palackého ulici v Telči. Venkovský domek v Klatovci, kde manželé žili a tvořili v šedesátých letech minulého století, se v letošním roce stal kulturní památkou. Na fasádě domu i zdech kolem dvorku vzniklo přibližně třináct nástěnných maleb a několik sgrafit.
Více informací o klatoveckém domě:
https://www.kudyznudy.cz/aktivity/venkovsky-atelier-a-galerie-mily-dolezelove-a-jiri
Začátkem sedmdesátých let se manželé přesunuli do samého centra Telče, kde zůstali až do své smrti. Sami dům nazývali hradem, ostatní mu říkali "U Malířů". Umělci se brzy spřátelili s místními obyvateli, kteří se mnohdy stali předlouhou pro další obrazy. K cikánským tématům Míla přidala křesťanské a spirituální motivy. V Telči malířka vytvořila nespočet děl. Po smrti manžela Jiřího se však uzavřela do sebe a svůj společenský život omezila na minimum. Památku dvojice dnes připomíná pamětní deska osazená na fasádě domu.
Z různých míst se soubor Míliných děl, která po sobě zanechala, nakonec vrátil do Telče. Po výstavě v knihovně místního Univerzitního centra Masarykovy univerzity byl této instituci v rok stého výročí od malířčina narození přiznán grant na vybudování stále expozice.
Expozice Míly Doleželové
Stálou expozici najdete v Univerzitním centru Telč na náměstí Zachariáše z Hradce. Obdivovat tam můžete díla, která v minulosti visela například vedle Picassových. Od září do června je expozice otevřená od pátku do neděle v 10 až 17 hodin, v červenci a srpnu pak od úterý do neděle ve stejný čas. Po předchozí domluvě (telefonicky či mailem) lze expozici navštívit i mimo otevírací dobu. Základní vstupné je 80 korun, studenti, hendikepovaní, senioři a děti mají vstup za 50 korun. V nabídce je také zvýhodněné vstupné pro rodiny nebo kolektivy. Možná je i bezkontaktní platba.
Ve stálé expozici se pravidelně konají nejrůznější akce, od komentovaných prohlídek, výtvarných kurzů až po hudební workshopy. Možné jsou také edukační programy pro školy.
Více informací - https://www.miladolezelova.eu/
Zájemce o Mílino dílo potěší monografie, která byla vydána v roce 2022 a představuje nejen malířčiny osudy, ale také hlavní témata její tvorby společně s reprodukcemi obrazů, fotografií a dokumentů. Knihu lze zakoupit v Univerzitním centru Telč nebo na e-shopu.
Monografie Míla Doleželová: https://www.miladolezelova.eu/mila-dolezelova/monografie