Vítejte v malebné Telči
Telč vás svou architekturou nenápadně přenese do minulosti, svými věžemi do oblak a svým malebným okolím na místa, kam se budete chtít vracet. Takže pokud jste požitkáři a průzkumníci, pak je kraj pod Javořicí v čele s historickou Telčí tím pravým ořechovým pro vaše výlety.
Přesně na půli cesty mezi Prahou a Vídní leží Telč. Město, které bylo v roce 1992 zapsáno na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Původně gotický hrad, který byl vodní pevností, přebudoval Zachariáš z Hradce na renesanční zámek s náměstím plným měšťanských domů s malebnými podloubími a bohatě zdobenými štíty.
Do věží a na zámek
Stačí jedna procházka po náměstí, aby vás strhla atmosféra plná příběhů z minulosti. Vystoupejte na jednu z věží, které jej střeží a z ptačí perspektivy se zasněte nad historickým centrem lemovaným rybníky a výhledem do širokého okolí plného kostelíků, lomů, křížových cest a vyhlídek. Nezapomeňte ale poté alespoň na okamžik nahlédnout do zámku – bývalého šlechtického sídla se štukovou a sgrafitovou výzdobou.
Jeho asi největší chloubou je noblesně zdobený Rytířský a Zlatý sál a kaple Všech svatých, kde je náhrobek toho, kdo za výjimečnou tvář Telče může - Zachariáše z Hradce a jeho ženy Kateřiny z Valdštejna. V areálu zámku najdete také zámeckou zahradu ve francouzském duchu s leknínovým jezírkem, ale i podzemí, ve kterém si zábavu užijí nejen děti.
Relaxace v zámeckém parku
Až se dostatečně nabažíte zámecké atmosféry, pokračujte dál na náměstí Jana Kypty s kostelem svatého Jakuba. Z náměstíčka můžete vstoupit do podchodu univerzitního centra – bývalé Jezuitské koleje, kde si nezapomeňte v tamní cukrárně s kavárnou objednat lokální zákusky a kávu.
Z Kyptova náměstí vede cesta rovnou do zámeckého parku s klasicistním skleníkem. Budou se tam nad vámi sklánět vzácné staré stromy, které v parku drží - společně s řekou a Ulickým rybníkem - osvěžující stín. Budete se tam proplétat cestičkami, které umí dokonale uklidnit roztěkanou mysl a řada laviček vás bude vyzývat k relaxaci a zamyšlení.
Špetka umění
V případě, že jste dostatečně neprozkoumali náměstí Zachariáše z Hradce, pak se tam po odpočinku v parku vraťte a navštivte třeba Telčský dům s jeho monumentálními sklepeními s nejedním překvapením pro děti nebo Městskou galerii Hasičský dům, kde pravidelně probíhají výstavy nejen umělců s lokálními kořeny.
Naopak stálou expozici a navíc prodejní galerii obrazů shlédnete v Galerii Wimmer na velkém loubí. V půvabných podloubích telčského náměstí a navazujících uličkách najdete také několik kaváren, restaurací a cukrárnu.
Všemi směry
Poté už záleží jen na vás, jakým směrem z náměstí se vydáte. Neuděláte chybu ani v jednom případě. Na každé straně Telče stojí něco za objevení. V případě, že půjdete přes ulici Na Můstku, pak těsně nad hradním příkopem stojí bývalá židovská synagoga, kde je dnes Gamoneum – letní kavárna, ateliér a.. příležitostní galerie, kde se konají rozmanité nejen hudební akce.
Vyjdete-li z náměstí Horní bránou kolem původně románského kostela svatého Ducha, pak na vás čeká klidná procházka kolem Staroměstského rybníka, jehož hráz střeží barokní sochy, přes Staré město až na Nový židovský hřbitov. Tam se během celých letních prázdnin konají výstavy nadějných současných umělců, kteří jsou většinou na místě osobně přítomni.
Procházka Starým městem a výstava v márnici Nového židovského hřbitova je nevšedním zážitkem, který rozhodně stojí za to.
Štěpničák a Muzeum techniky
Třetím rybníkem, chránící centrum města a který jsme dosud nezmínili, je Štěpnický. Projdete k němu z náměstí Dolní bránou kolem restaurace U Švejka a základní umělecké školy. Štěpničák, jak mu místní přezdívají, je v létě závodištěm pro dračí lodě, vstřícnou hladinou pro romantické projížďky na loďkách a v zimě naopak útočištěm všech nadšených bruslařů.
Odtud už nezbývá než vyrazit na oběd do hotelové restaurace U Hraběnky, nové restaurace s pizza pecí Origo nebo do restaurace s pivovarem přímo v areálu Panského dvoru. Tam si vyhrají i vaše děti v dětské herně nebo si s nimi můžete zalézt na umělé horolezecké stěně.
Ještě o něco dál je restaurace hotelu Antoň a také vstup do výjimečné lipové aleje s vodní pumpou pro osvěžení kolemjdoucích, cyklistů či příznivců kolečkových bruslí. Nezapomeňte ani na Muzeum techniky, které se v této části Telče nachází. Na ploše 900 m2 se pyšní unikátními sbírkami historických automobilů, motocyklů, velocipedů, kočárků a hraček.
Nepropásněte zajímavé akce
Před návštěvou Telče si ale určitě zjistěte v kalendáři akcí, zda nemůžete svůj pobyt obohatit ještě o nějaký koncert, akci či festival. Během léta totiž Telč ožije například historickými slavnostmi, na kterých můžete potkat i Zachariáše z Hradce a Kateřinu z Valdštejna, nebo legendárním festivalem Prázdniny v Telči.
Výjimečné pohledy ze země i ze vzduchu zajistí každoroční Balóny nad Telčí a do zvuků komorní hudby českých a francouzských studentů se můžete ponořit při Music Academy Telč. Pravidelně se v Telči konají také farmářské trhy a nezapomeňte, že síť cyklostezek a četných turistických tras je v Telči a celém kraji pod Javořicí otevřená celoročně.
Tedy vítejte...