Výšlap na nejvyšší vrchol Českomoravské vrchoviny

Vzhůru na nejvyšší vrchol Českomoravské vrchoviny
Vzdálenost
33 km
Čas jízdy/chůze
3.00 h
Převýšení
435 m

Příjemná cyklo-projížďka, na které si odškrtnete hned několik turistických atrakcí Vysočiny najednou. Kromě nejvyššího vrcholu Českomoravské vrchoviny – Javořice, navštívíte i obec Mrákotín, z jehož lomu pochází monolit umístěný na nádvoří Pražského hradu. Cesta vás zavede také do malé vesničky Praskolesy, která se pyšní mohutnou prastarou lípou. A nejen tam!

Naše gastrotipy

Na limo, pivo, párek či zmrzlinu se můžete zastavit v kiosku U Pařízku nad recepcí Kempu Velkopařezitý. Další občerstvení je až v Mrákotíně, kde vám svoji rozmanitou kuchyni nabídne restaurace Na Kovárně. Ve finále cesty zastavte v Borovné u chalupy č. 15 u nevšedního samoobslužného baru Koryto či o něco dál v Kopejtkově mlejně. Místní hospůdka nabízí nápoje i něco dobrého k tomu.

 1.

Lipovou alejí ke kapli sv. Karla Boromejského

Startovní čárou cyklovýletu je lipová alej v Telči – stromořadí starých lip zastíní slunce a připraví pro vás tak pozvolný rozjezd. Na konci aleje zahněte doprava na červený Singletrail Lipka, tzv. Březinovu cestu.

 2.

Singletrailový areál v Lipkách

Projeďte na horském kole 3 kilometry terénních stezek. Obtížnosti tras se liší a na své si tak přijde začátečník, pokročilý i zkušený biker. Upravený povrch –⁠ areál vznikl v roce 2020, mnoho terénní vln i klopené zatáčky jsou zárukou kvalitní jízdy. Zdatnější jezdce navíc prověří velké skoky či přelet přes potok. A pro neúnavné jezdce jsou v okolí i cyklostezky. 

Singeltrail v Telči má tři trasy
 3.

Pád do vlčí jámy

Pokračujte mírným stoupáním až k lesnímu odpočívadlu u kaple sv. Karla Boromejského.

Podle pověsti zde Karel Jáchym Slavata při lovu spadl do vlčí jámy, kde musel přečkat noc. Jako poděkování Bohu za to, že přežil, byla vystavěna právě tato kaple.

 4.

Po naučné stezce až do Řásné

Další část trasy vede po naučné stezce až do obce Řásná. Cestou vás budou provázet přírodní jezírka, rašeliniště a rybníky. U naučných tabulí nebo u jednoho z odpočívadel naberte informace a také sílu před řásenským kopcem.

Z Řásné už je to jen kousek k rybníku Velký pařezitý, kde se můžete zchladit koupelí, a když budeme mít štěstí i něčím chlazeným z jednoho ze dvou občerstvení – Kemp Velkopařezitý nebo U Eiffela.

V okolí rybníku jsou četná rašeliniště, a tak není divu, že voda má díky rašelině rezavou barvu. Samotný vstup do vody je potom od pláže s dětským hřištěm nebo po schodech od hráze. 

 5.

Velký pařezitý rybník

Nedaleko Telče leží malebná přírodní rezervace, do které patří i Velký pařezitý rybník, který založil už v roce 1556 Zachariáš z Hradce. Rybník obklopují divoká rašeliniště, která jsou protkané naučnou stezkou. Voda v březích Velkého pařezitého rybníka patří k nejčistším na Vysočině a nabízí se k osvěžujícímu koupání v teplých dnech léta. A hned u rybníka se můžete ubytovat v kempu Řásná.

Velký pařezitý rybník je ideální místo ke koupání u Telče, pohled na rybník při západu slunce
 6.

Vzhůru na vrchol Javořice!

Po koupání se napojte na asfaltovou lesní cestu, která téměř navazuje na hráz rybníka. Odtud budete už jen stoupat až ke Studánce Páně, kde se zastavte na osvěžení, a pak už zbývá jen necelý půl kilometr k samotnému stožáru.

Že jste správně, poznáte podle televizního vysílače, díky kterému jste schopni lokalizovat Javořici ve dne i v noci z velké dálky. Z královny Českomoravské vrchoviny – Javořice není bohužel žádný výhled do okolní krajiny, neboť ji pokrývají jehličnaté lesy. 

 7.

Bez šlápnutí do Mrákotína

Z Javořice následuje velmi odpočinkový sjezd skrz lesy kolem Světelské chaty, hájovny Čejkovna a rybníků Horní a Dolní Mrzatec až do obce Mrákotín, která proslula těžbou kamene, zejména kvalitní mrákotínské žuly.

Z té byl vyroben i Mrákotínský monolit, který od roku 1928 zdobí nádvoří Pražského hradu. Více se o kamenické tradici můžete dozvědět místní Expozici kamenictví, která je umístěna na náměstí.

 8.

Expozice kamenictví v Mrákotíně

 Co všechno místní kameníci potřebovali ke své práci, kde a jak svou práci prováděli a co jejich dovedné ruce vytesaly, si můžete prohlédnout v expozici Muzea kamenictví.

expozice kamenictví v muzeu v Mrákotíně v kraji kameníků
 9.

Kolik cyklistů se vejde do lípy?

 Za Mrákotínem směrem na Dobrou Vodu a Olší tedy zahněte první odbočkou doprava.

První vesničkou, na kterou narazíte, jsou právě Praskolesy. Majestátnost a mohutnost tamní lípy velkolisté s dutým kmenem je dechberoucí. Kousek nad ní si jistě všimnete i její mladší sestry, lípy srdčité, jejíž stáří se odhaduje na 300 let.

 10.

Praskoleská lípa

V malé vsi Praskolesy, nedaleko malebné Telče se tyčí majestátní lípa velkolistá. Jeden z nejmohutnějších stromů v republice pamatuje Přemyslovce, Karla IV. nebo Jana Žižku. Její stáří se odhaduje na 800 let. Dosahuje výšky téměř 30 metrů a obvod kmene přesahuje 9,5 metru. Lípa je od země dutá, a proto se do ní v případě deště vejdete i s celou vzdálenou rodinou.

Památkově chráněná lípa ve vsi Praskolesy
 11.

Jáchym z Dobré Vody

Z Praskoles se vrátíte zpět na odbočku za Mrákotínem a směřujete do obce Dobrá Voda. Ještě před vesničkou si ale udělejte kratičkou odbočku z trasy a vydejte se polní cestou nalevo, do mírného kopečka, na kterém se tyčí bílý kostelík Sv. Jáchyma.

Je od něj krásný výhled do krajiny, ale rovněž vám připomene hornickou minulost tohoto místa. A toužíte-li po pokladech, nezapomeňte před odchodem pohladit nos místnímu permoníkovi.

 12.

Dojezd do cíle

Cyklotrasa 5261 vás z Dobré Vody povede do malebné vesničky Borovná, kde se od jara do podzimu budete moci u chalupy číslo 15 osvěžit v samoobslužném baru Koryto nebo o kousek dál směrem na Telč v Kopejtkově mlejně.

Pak už je to po cyklotrase 5261 jen kousek do Telče. Po výšlapu na kopec se vám otevře nádherný výhled na celé město. Je to zasloužená odměna po výživném cyklo-výletu.

Další výlety pro vás