Za leknínovým rozjímáním k jezírku Rosička
Uprostřed smrkového lesa při silnici mezi obcemi Sedlejov a Panenská Rozsíčka najdete rašelinový rybníček, jehož hladina je téměř celá porostlá vzácným leknínem bělostným a čisté vody jezírka jsou domovem několika dalším druhů ohrožených rostlin a živočichů. Celé místo je jako dělané pro klidnou meditaci či tiché pozorování tamní fauny a flóry.
Cesta k jezírku Rosička
Autem do Panenské Rozsíčky je to z Telče necelých deset kilometrů. Odtud půjdete pěšky asi 1400 metrů zpátky po cestě, kterou jste přijeli. Druhou možností je vydat se z Telče na kole po cyklostezce číslo 5091 přes vesničky Mysliboř a Sedlejov přímo k jezírku. Trasa je dlouhá něco málo přes osm kilometrů.
Zasloužená přírodní památka
Jezírko leží v nadmořské výšce 570 m. n. m. a jeho vodní plocha čítá 0,09 ha. V průtočném rybníčku jsou uloženy písčitohlinité sedimenty s proměnlivým obsahem organických látek. Téměř celá vodní plocha je pokryta ohroženým leknínem bělostným.
Červené zbarvení jeho asimilačních orgánů je typickým znakem populací rašelinových vod, které jsou chudé na živiny. Pohádkové okolí rybníčku jen podtrhuje magičnost celého místa. V roce 1984 se oprávněně stalo rašelinové jezírko Rosička přírodní památkou.
Stříbrná hladina pro víly
Malebné lesní jezírko Rosička vás uchvátí svojí něžnou krásou. Jako kdyby bylo stvořené pro lesní víly, které každou noc za svitu měsíce tančí po stříbrné hladině.
Proč stříbrné?
Na jezerní hladině totiž, jako na jednom z posledních míst na Vysočině, plují bílé listy leknínu bělostného, které navíc v květnu a v červnu ozdobí bíložluté květy.
Vzácná flóra a fauna
Okraje rybníčku obrůstá ostřice zobánkatá, která přechází ve zrašelinělé břehy porostlé ostřicí šedavou, zábělníkem bahenním, šišákem vroubkovaným a violkou bahenní. V mladých smrčcích v těsné blízkosti rybníčku roste plavuník zploštělý, plavuň pučivá a plavuň vidlačka.
V klidné vodě a cenných rostlinách se dokonce schovává hned několik druhů ohrožených obojživelníků, mezi nimi skokan krátkonohý, čolek horský, čolek obecný či čolek velký.