Pěší výlet k památníku husitské bitvy u Boru
Husitství je s historií naší země úzce spjato. V okolí Počátek jde především o Horní Dubenky a přilehlý rybník Bor. Příjemný pěší výlet v délce necelých 7 kilometrů vás provede okolo počáteckých pramenů až k místu bitvy, dodnes připomínané pomníkem.
Z Počátek k rybníku Bor
Celá trasa vede po červené Březinově cestě a částečně po zelené NS K pramenům Počátek. Pod Palackého náměstím odbočte doprava k Továrnímu rybníku a jděte po červené. Asi kilometr za Počátkami odbočíte vlevo a dojdete až na svatou Kateřinu. Dále až do Jihlávky, od které je to k rybníku Bor a památníku už jen kilometr.
Okolo pramenů
Pokud nebudete příliš pospíchat, můžete na rozcestí za hájenkou odbočit doprava do lesa, kde se nachází prameny sv. Vojtěcha a sv. Markéty. K oběma pramenům patří i kapličky, zbudovány z vděčnosti za účinky léčivě vody a „pro slávu boží“. V areálu Resortu Svatá Kateřina se zase můžete napít z pramene sv. Kateřiny, prohlédnout si kostel sv. Kateřiny nebo si zameditovat v kamenném kruhu druidů.
Bitva u Boru
Na podzim roku 1423 byly poblíž obce Horní Dubenky přepadeny husitské vojenské jednotky vracející se tudy z obléhání Telče vojskem Menharta z Hradce, odpůrci radikálních husitů.
V boji proti přesile zahynulo kolem 300 mužů včetně jednoho z husitských vojevůdců Havla Pinty. Druhý z vojevůdců Jan Hvězda z Vicemilic přežil a se zbytky jednotek odtáhl do Pelhřimova, kde se spojil s ostatním Žižkovým vojskem. Četné podrobnosti kolem této bitvy jsou pochybné a často prokazatelně nemožné. Hlavním informátorem je počátecký rodák Tomáš Pešina z Čechorodu, historik velmi nespolehlivý, který si vymýšlí účastníky bitvy na protitáborské straně, z nichž třeba pán z Vrchovišť nemohl existovat. Stejně nesprávné je tvrzení, že rybník Bor dostal druhé jméno Krvavec od krve prolité v bitce, která zbarvila vodu do ruda. Barvu vody však způsobuje rašelina a název je navíc pravděpodobně starší. Už roku 1369 se připomíná na místě dnešního jihláveckého nádraží vesnice Krvavé, patřící vladyckému rodu z Krvavého. Pozůstatky vsi, zničené snad při stavbě železnice, dokládá také místní název Sedliště. Krvavcem je v listině z roku 1451 jmenován i potok z rybníka Boru ke Kalištím. O rozšíření zpráv o bitvě u Dubenek se zasloužil také další počátecký rodák, básník Otakar Březina, v historické novele Rybník Krvavec. Jeho romantické podrobnosti se staly součástí lidové tradice. Ani výsledek bitvy není známý. Pěšina sice mluví o porážce husitů, ale jelikož stojí vždy jako katolický kněz a titulární biskup na straně katolické, upravuje své vyprávění podle toho. V roce 1911 byl v Horních Dubenkách založen Spolek pro zbudování pomníku, připomínajícího husity padlé v této bitvě, který měl být postaven k jejímu 500. výročí. Pomník byl slavnostně odhalen 15. července 1923. Tři metry vysoký kamenný monolit zdobí husitský kalich. Druhý kamenný pomník byl vztyčen v roce 1929 nedaleko odtud na místě, kde byl údajně husitský tábor. Říká se mu Žižkův kámen nebo "Na Žižkovinách".
Horní Dubenky
Husitství v Horních Dubenkách připomíná nejen památník bitvy, ale také památník Jana Husa a nedaleká zřícenina hradu Janštejn, který byl patrně rozbořen za husitských válek. V Horních Dubenkách se nachází proslulé Bistrot de Papa, kde rodilý francouzský kuchař rozmazluje své hosty autentickými francouzskými delikatesami a víny. Ani ne kilometr od obce stojí Chadimův mlýn, vlastněný rodem Chadimů již od roku 1644. Dnes funguje jako ekofarma, muzeum mlynářství a poskytuje ubytování (v pokojích a kempu) a občerstvení.